mali-naucnik.png

Пред неколку години медиумите пишуваа за чудотото од дете, малиот генијалец Данило Лиу кој тогаш имаше 11 години и се занимаваше со хемија.

Беше познат по тоа што одеше на предавања за органска хемија на Универзитетот во Толед. Иако поради безбедносни причини на деца од 12 години не им било дозволено да влегуваат во лабараторија,Универзитетот сепак направи исклучок.

Првиот испит од органска хемија многу студенти не го положуваат, а тој го положи со 99%. Освои и награда за школарина вредна 10 000 долари и го запозна Барак Обама.

Професорот кој му предавал го вработил кај него во канцеларија. На 13 години бил беше коавтор на едно научно списание. Колегите тврдат дека е зљадовлство да се работи со него.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail