На Арктикот пронајдено кафе старо над еден век На Арктикот пронајдено кафе старо над еден век | opserver.mk

kafe_fildzan_01-678x381.jpg

Истражувачи од руското географско друштво при експедиција на Арктикот открија добро сочуван сад со кафе во зрна. Бочвата била заборавена и оставена при американската мисија на Евелин Болдвин, во 1902 година. Истражувачот Леонид Круглов на Инстаграм објави и дека базата на американската експедиција, која се наоѓа близу Франц Јозеф Ленд, е многу добро сочувана и дека била многу добро опремена. Инаку, познато е дека Американците на таа мисија, на располагање имале неколку базни станици, 420 сибирски кучиња и повеќе од 60 санки.
На Арктикот пронајдено кафе старо над еден век | opserver.mk филм на годината и го држи првото место.

извор: опсервер

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail