На аукција продадени рачно пишувани говори на Хитлер

Na-aukcija-prodadeni-rachno-pishuvani-govori-na-Hitler.jpg

На аукција продадени рачно пишувани говори на Хитлер

Документите се продадени на анонимни купувачи по цена далеку повисока од почетната.

Рачно напишани говори на нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер се продадени денес на аукција во Минхен и покрај критиките кои ги изразиле еврејските групи, кои сметат дека тоа би можело да ги охрабри нацистите.

Аукциската куќа „Херман хисторика“ ја бранеше продажбата на ракописи кои настанале пред почетокот на Втората светска војна тврдејќи дека тие имаат историска вредност и дека треба да бидат чувани во некој музеј.

Документите се продадени на анонимни купувачи по цена која е далеку повисока од почетната, пренесе „АП“.

Текстот кој Хитлер го напишал за говор пред новите воени официри во Берлин 1939 година, околу осум месеци пред почетокот на Втората светска војна, достигнал највисока цена од 34.000 евра.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail