На Балканот стигнаа работници од Индија

Konkurs-za-dodeluvanje-na-stipendii-za-ednosemestralni-preddiplomski-diplomski-studii-i-studisko-usovrshuvanje-vo-Republika-Hrvatska-za-akademskata-2017-2018-godina.jpg

Конкурс за доделување на стипендии за едносеместрални преддипломски/дипломски студии и студискo усовршување во Република Хрватска за академската 2017/2018 година

Петнаесет работници од Индија стигнаа во Хрватска и ќе работат во опатиска градежна фирма.

Веста се рашири, и други работодавци се заинтересирани да ангажираат работници од Индија, за изработка на мебел.

Досега имаше мал број на работници од Индија во земјата, помалку од 10 и тоа во туризмот.

Сега се вкупно 47 Индијци според издадените дозволи, а доаѓаат и Филипинците за кои лани се зборуваше.

Во првата група стигнаа 26 Филипинци.

Засега има 11.336 странски работници во земјата, а Македонците се трети по бројност, односно 946 работат во Хрватска.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail