На испитите во Јапонија жените се поуспешни од мажите

exam_1562573276.jpg

Откако претходната година беше откриено дека факултетите во Јапонија ги местат резултатите од приемните испити со цел да им дадат предност на мажите за запишување, оваа година универзитетот Јунтендо во Токио објави дека 8.28%  жени и 7,72 % мажи го поминале приемниот испит.

Ова е првпат во седум години жените да остварат поголем успех од мажите.

Деканот на медицинскиот факултет се обиде да ги оправда наместените резултати  тврдејќи дека жените побрзо созреваат од мажите.

Според „Japon Times“ поминувањето на испитите на Медицинскиот факултет во Токио сега е 20,4 %, тоа е 0.4 % повеќе отколку кај мажите.

Претходните години поминувањето на испити кај жените било 2, 9 % и 9% за мажите.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail