На келнерката и оставил 50.000 долари и автомобил-Еве зошто

kelnerka.jpg

Насмевката и донела неверојатен подарок.

Осумдесет и деветгодишниот воен ветеран редовно го посетувал ресторанот Лубис во Тексас, но никогаш не бил гостин за пример. Него седум години го служуела Мелина Салазар.

Иако знаел да биде груб и навредлив, таа секогаш му пристапувала со насмевка, бидејќи сметала дека не станува збор само за напорен, туку и осамен човек.

Меѓутоа, еден ден Мелина забележала дека дедото веќе не доаѓа, а малку потоа ја видела и неговата посмртница. Неколку месеци подоцна во посета и дошол неговиот адвокат и и соопштил дека нерасположениот дедо и оставил 50.000 долари и автомобил во знак на благодарност што спрема него секогаш била фина и љубезна.

Иако сето ова се случило уште во 2007 година, Мелина и ден денес тоа го прераскажува, бидејќи за неа тоа бил шок кој ја натерал на солзи. Таа најчесто се сеќава на него пред божиќните и новогодишните празници.

„Секогаш имајте насмевка на лицето, дури и за оние кои не ве смеат. Никогаш не знаете колку вашиот позитивен став може да влијае на нечиј живот, колку може тоа да биде важно“ – изјави Мелина.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail