На овој датум се родени најмногу луѓе во светот, дали сте меѓу нив

bebinja.jpg

Научникот од Харвард Амитаб Чандра, врз основа на податоци на родени помеѓу 1973 и 1999 година, дошол до заклучок дека најмногу луѓе во светот се родени на 16 септември!

Најмалку луѓе се родени на 29 февруари, затоа што овој датум во календарот постои секоја четврта година.

Стручните лица велат дека ова е последица на новогодишните празници, кога луѓето се многу поопуштени, па често водат љубов.

Во Велика Британија 2 јануари е прогласен за “Национален ден за правење бебиња”, но податоците покажуваат дека Британците се опуштаат нешто подоцна во јануари со оглед на фактот дека во оваа земја најчест роденден е 26 септември.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail