На Славјански во Св. Николе се одржа државен натпревар Лидер во струката

47572526_2308802269130506_4276420467574702080_o.jpg

Денес, 05.12.2018, во организација на Министерството за образование и наука и училиштето домаќин СОУ „Кочо Рацин“ – Свети Николе се одржа Лидер во струката – натпревар на државно ниво за учениците од земјоделско-ветеринарната струка. Натпреварот се одржа на Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ во Свети Николе.

Учениците се натпреваруваа во два образовни профили: техничар за агроменаџмент и ветеринарен техничар. Во дисциплината техничар за агроменаџмент првото место го освои ученикот од Адриан Ѓоргиев од СОУ Кочо Рацин“ – Свети Николе, а во образовниот профил ветеринарен техничар првото место го освои ученикот од Драги Митаноски од СОУ „Орде Чопела” Прилеп.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail