Над 17 милиони Американци веруваат дека чоколадно млеко доаѓа од кафеави крави

krava-chvoresta-kozha.jpg

Над 17 милиони Американци веруваат дека чоколадно млеко доаѓа од кафеави крави. Тоа покажува истражувањето спроведено од Центарот за иновации за млечни производи во САД.

– Малку е изненадувачки. Дури немаме објаснување зошто луѓето би направиле слична асоцијација – коментира портпаролот на кампањата за „Си-ен-ен“.

Резултати демонстрираат апсолутна недостаток на свест и претстава за светот.

– Да бидеме искрени, некои прашања и митови поврзани со млекото можат да не натераат да се замислиме. Но, важно е да знаеме дека точната информација ни е потребна за да го направиме најдобрите избори за себе и своите семејства во однос на храната – напишале на сајтот од Центарот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail