Најбогатите луѓе на светот

amazon123456.jpg

Основачот на „Амазон“, Џеф Безос, во моментот ја предводи листата на „Форбс“ со најбогатите луѓе на светот. По него, на листата стои името на Бил Гејтс.

Според индексот на милијардери на „Блумберг“, на третото место се наоѓа Ворен Бафет, на четвртото Амансио Ортега, а на петтото Марк Цукерберг.

Врз основа на податоците на „Форбс“, најбогати луѓе на континентот се: Џеф Безос (Северна Америка), Хорхе Леман (Јужна Америка), Амансио Ортега (Европа), Мукеш Амбани (Азија), Алико Данготе (Африка) и Џина Ренехарт (Австралија).

Кога станува збор за одделни земји во Европа, најбогатиот човек во Белгија е Алберт Фрере (5,4 милијарди долари), во Португалија е Александер Соарес дос Сантос (2,9 милијарди долари), Грузија – Биджина Иванишвили (4,5 милијарди долари), Холандија – Шарлин де Карваљо (15 милијарди долари), Лихтенштајн – Кристоф Зелер (2,7 милијарди долари), Италија – Марија Франка Фисоло (30,2 милијарди долари), Романија – Јон Циријак (1,3 милијарда долари) и Иван Чренко од Словенија, чие богатство е проценето на 1,2 милијарда долари.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail