Најчудниот град на светот: Зошто ова место дури 225 пати во својата историја го има менувано името ? (ВИДЕО)

Najchudniot-grad-na-svetot-Zoshto-ova-mesto-duri-225-pati-vo-svojata-istorija-go-ima-menuvano-imeto-VIDEO.png

Најчудниот град на светот: Зошто ова место дури 225 пати во својата историја го има менувано името ? (ВИДЕО)

Холандскиот град Ливареден е впишан во Гинисовата книга на рекорди. Тоа е град чие точно име никој не го знае со векови, бидејќи го сменил дури 225 пати!

Ливарден е град со единствена историја на јазиците во светот. До денес никој не е сигурен кое е неговото вистинско име.

Ливаден, Лјуверт, Лувт, Левард или пак Леоардија? Ова се само неколку имиња кој градот ги менува од век.

Во него официјално се говори на фризијски и холандски, но точниот број на говорни јазики никој не го знае. Се чини дека формалноста таму е помалку важна од слободата, бидејќи градот вдомил дури 128 различни националности.

Во овој рај на лингвисти може да сретнете дури 6.720 различни јазици.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail