Најлудите адреналински атракции низ светот

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-1.jpg

Подгответе се за адреналинско возбудување само од неколку фотки.

Постојат зависници од адреналин кои би го пропатувале половина свет само за да искусат вакво уживање, што за други е тренирање на нервите и издржливоста.

Без оглед на тоа дали сте доволно храбри да ги посетите во живо или не, вреди да ги погледнете најоткачените адреналински атракции кои постојат низ светот:

Рингишпил „лудило“ во САД

Со отворени кабини кои ротираат со брзина од 60 километри на час, додека патниците се свртени со лицата накај земјата, дефинитивно ова е најстрашниот рингишпил.

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-2.jpg

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-3.jpg

Возење на кров од 350 метри, САД

Поставена е писта од само 8 метри на која има количка со 8 седишта. Количката се забрзува и нагло запира на крајот од пистата. Потоа се враќа.

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-4.jpg

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-5.jpg

Атракцијата која го држи рекордот за највисоко поставена – Big Shot, САД

Платформата ви го крева адреналинот преку слободен пад, додека се наоѓате на седиште околу железната конструкција.

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-6.jpg

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-7.jpg

Бел циклон, Јапонија

Еден од најдолгите ролеркостери и дефинитивно најбрзите, со забрзување од 100 километри на час.

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-8.jpg

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-9.jpg

Лулашката над Големиот Кањон, САД

Поставена на 400 метри над реката Колорадо, лулашката може да собере 4 патници кои ќе се нишаат со брзина од 80 километри на час.

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-10.jpg

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-11.jpg

Одење на раб од зграда, Канада

Тие што мислат дека не се плашат од висина, очигледно никогаш не биле во Торонто и не оделе по работ од зграда, на 116-тиот кат.

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-12.jpg

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-13.jpg

Тобоганот Insano, Бразил

Брзина од која запира дишењето. Под речиси прав агол, овој тобоган се спушта за само 5 секунди.

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-14.jpg

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-15.jpg

Лизгалката преку која минувате низ базени со ајкули, ОАЕ

Најекстремната лизгалка дефинитивно е оваа. Долга 27 метри, речиси вертикална, за потоа да се претвори во транспарентен тунел среде базен полн со ајкули.

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-16.jpg

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-17.jpg

Спуштање по јаже, Дубаи

Јажињата се поставени меѓу два облакодери, а под вас остануваат фантастични пејзажи. Адреналинот задолжително е тука, бидејќи се движите со 80 километри на час.

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-18.jpg

najotkacenite-adrenalinski-atrakcii-niz-svetot-19.jpg

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail