Најпопуларната храна во секоја земја од светот – Еве која е во Македонија

hrana.jpg

Деновиве на социјалните мрежи беше објавена мапа базирана на најпопуларната храна во секоја земја од светот.

Од неа може да се види дека со Канада “владее” сланината, во Америка преовладува сирењето, во Франција помфритот, во Италија пастата, а во Германија палачинките.

Што се однесува до регионот, Македонија и Црна Гора се препознатливи по бурекот, Босна и Србија по питата, а Албанија по традиционалната погача.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail