miljarder.png

Чен Јунг Чанг кој е основач на компанијата “Pacific International Lines” секој ден оди на работа.

Иако компанијата ја управува син му, сепак тој на свои 100 години секој ден оди во канцеларија на работа.

Вели дека тоа му е навика, и секој ден следи како работи секој сектор од фирмата.

„Секој ден ги запишувам своите активности во дневник“, вели тој.

Компанијата ја основал во 1967 година, но вели дека на овој начин го одржува својот ум активен.

„Не можам да останам дома, ќе ми биде многу здодевно“, рече тој.

Компанијата има 18.000 вработени. Син му вели дека учи од него и дека се труди да биде смирен.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail