Најздравиот појадок за ова лето

najzdraviot_pojadok_za_ova_leto.jpg

Кога стануваме наутро, имаме милион опции како да го започнеме денот. Сепак, голем број од луѓето го прескокнуваат појадокот или пак појадуваат нешто набрзина. Но, тоа е голема грешка. Здравиот појадок е важен за целиот ден, бидејќи тој ни ги дава значајните хранливи материи кои се неопходни за функционирање во текот на денот.

Овој појадок е многу вкусен, но неговите состојки придонесуваат и за забрзување на метаболизмот, подобрување на кожата и косата, намалување на вишокот килограми, како и за подобрување на севкупното здравје.  Тој го чисти телото од токсините и ги согорува мастите.

Потребни состојки:

2 -3 големи лажици овесни снегулки

1 шолја кефир

4-6 модри сливи

1 лажица какао

1 лажица ленено семе

Најдобро е ваквиот појадок да се подготви од претходната вечер на следниот начин: Сливите прелијте ги со вода, а потоа ставете откако малку ќе отстојат ставете  ги во садот за појадок. Додадете ги лененото семе, овесните снегулки и какаото и прелијте со кефир. Измешајте ги добро сите состојки.

Конзумирајте го овој појадок за почеток на денот и за мошне брзо време ќе се уверите колку е ефикасен.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail