Намалување на нивото на Охридското езеро

Nivo-ezero-2.jpg

Слабите врнежи на дожд и снег оваа есен придонесоа за намалување на нивото на Охридското езеро.

Мерачот на нивото на езерото утрово покажа дека езерото е на два сантиметри под дозволената минимална кота 693,10. Според експерите ова е карактеристична појава, нивото на езерото ќе се покачи во наредниот период.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail