Напредок во истражувањето за лекување на сидата

napredok.jpg

Остварен е напредок на полето на новите истражувања, со напредни лекови и експериментални вакцини против вирусот ХИВ, а резултатите од научните истражувања денеска беа изнесени на конференција во Париз.

„Неопходни се нови производи. Нашата Ахилова петица е отпорност на лекови бидејќи вирусот има способност да мутира со неверојатна брзина“, изјави заменикот на директорот на Центарот за превенција и лекување од ХИВ „Дезмонд Туту“ во Јужна Африка, Линда Гали Бекер.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail