НАСА ја покажа „Ѕвездата на смртта“ (ВИДЕО)

yvezda.jpg

НАСА покажа фотографија на која се гледа „вистинска“ Ѕвезда на смртта. Фотографиите се на еден од сателитите на Сатурн.

На месечината Мимас има огромен кратер, кој го тера небесното тело да изгледа како најмоќното оружје од филмската сага „Војна на ѕвездите“.

Фотографијата е направена од вселенскиот апарат „Касини“ од далечина 185.000 километри. За постоењето на Мимас се знае повеќе од 200 години. Откриена е од британскиот астроном Фридрих Хершел. Токму по него е крстен огромниот кратер.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail