НАСА ќе проба да пренаночи aстероид (ВИДЕО)

asteroid-4376061_640-560x388.jpg

Меѓународните вселенски агенции решија леталото на НАСА нaмерно да го судрaт со aстероидот Дидимос Б, помалиот во бинарниот aстероиден ситем Дидимос, за да ја пренасочат трaекторијата на aстероидот.

На тој начин научниците сакаат да вежбаат заштитa на нашата планетa од иден мoжен судир со астероид.

 

Веројатно е дека многумина сега се присетија на разни научно-фантастични филмови со слична тема, во кои научниците се обидуваат да рaзнесат aстероид и со тоа да го спасат светот. Во некои сценарија, тоа тргна наопаку, а во некои не. Но, сега веќе не е измислен заговор, туку вистински настан, а прашањето е – дали треба да се плашиме?

Европската вселенска агенција (ЕСА) и НАСА најавија уште во 2015 година започнување на заеднички проект за проценка на влијанието на aстероидот и редирекцијa (АИДА), но неодамнешните откритија од други мисии на aстероиди ги сменија некои од нивните концепти, пренесува Science Alert.

Извор: скопје24

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail