НАСА објави спектакуларни фотки од Марс

mars11-630x249.jpg

НАСА неодамна објави 1.035 фотографии направени на површината на Марс, кои настанале од леталото “MRO”, односно неговиот софистициран фотоапарат под називот “HiRISE”.

Иако Марс со право се нарекува уште и Црвена планета, поради црвено-кафената прашина на површината, поради техниката на фотографирање на НАСА овој свет доби свој шарен идентитет.

mars

Леталото Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) на НАСА започна да кружи околу Црвената планета уште во 2006 година, па камерата на ова летало прави интересни фотографии веќе десет години.

mars2

Камерата “HiRISE” прави навистина детални фотографии, така што научниците можат да ги забележат деталите од само неколку метри.

mars3

mars5

mars6

mars12

mars13

mars14

mars15

mars16

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail