НАСА откри планета што гравитира околу ѕвезда близу до Земјата

NASA-otkri-planeta-shto-gravitira-okolu-dzvezda-blizu-do-Zemjata.jpeg

НАСА откри планета што гравитира околу ѕвезда близу до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун. Се врти околу ѕвездата наречена А – У Микроскопи која е околу 150 пати помала од сонцето на нашиот систем. НАСА соопшти дека ја забележале планетата со сателити и телескопот Спицер. Според најавата на својата официјална вебстраница, НАСА бараше 10 години дали има планета која се врти околу орбитата на оваа ѕвезда.

Проучувањето на системот на оваа ѕвезда е важно, бидејќи според НАСА може да обезбеди податоци за да дознаат повеќе за формирањето на планетит и атмосферата околу нив и за тоа како тие содејствуваат со нивните ѕвезди. Една ротација на планетата, АУ Микроскопи Б, околу нејзината ѕвезда, трае колку 8,5 дена на Земјата. Ѕвездата отсекогаш ги интересирала астрономите. Таа е стара 20 – 30 милиони години и е опкружен со гас и остатоци што произлегоа од нејзиното формирање.

 

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail