Наши уметници во јапонска манга-антологија

12012017181934_web_art.png

Македонски уметници се застапени во меѓународната јапонска антологија на манга-култура „Најдобрите цртежи на Нипон“, издадена од „Плаза Норт“, во рамките на светското триенале „Саитама – град на културата и уметноста“.
Со по две дела се селектирани Сунчица Божиновска и Златко Крстевски.

Темата е „Визии на иднината“. Во антологијата има дела од 120 уметници од 30 земји: Русија, Кина, Франција…

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail