Наскоро летачки таксија во Нов Зеланд?

ze.jpg

Во април 2017, компанијата Kitty Hawk поддржана од ко-основачот на Google, Лари Пејџ, ја објави првата снимка од нивниот прототип на летечко такси во акција.

https://studenti.mk/konkursi-2018-2019/

Сега, тие врз Нов Зеланд прават скриени летечки тестови на летечкиот автомобил чиј прототип и официјално го прикажаа, заедно со официјалните снимки од тестовите.

Она што е познато е дека возилото ќе биде комплетно електрично и оптимизирано за пократки меѓуградски летови, а ќе има домет од 100km и максимална брзина од околу 150км/ч. За полетување и слетување нема да му треба писта бидејќи тоа ќе може да го прави вертикално, а исто така ќе биде и автономни.

Компанијата го нарекува Cora, а моментално е во преговори со владата на Нов Зеланд за комерцијализирање на летечките таксија.

Секако, Kitty Hawk не е единствената компанија со намера такси услугата да ја премести на небото – Uber исто така од 2016 развиваат летечка верзија на нивниот сервис која е наречена Uber Elevate.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail
Top