Научници сакаат да ја прогласат хомеопатијата за псевдонаука

natural-pills-dobavki.jpg

Руски научници сакаат да ја прогласат хомеопатијата за псевдонаука. Тие бараат да се повлечат хомеопатски лекови од јавните медицински институции и да се создаваат пречки за нивно рекламирање, пренесуваат локалните медиуми.

Објаснувањето на механизмите на наводната акција на хомеопатијата е во спротивност со познатите хемиски, физички и биолошки закони и нема убедливи експериментални потврди за нејзината ефикасност, тврдат научниците.

Хомеопатијата се јавува во ерата кога најосновните претстави на хемијата и биологијата за својствата на молекулите не биле сеуште општоприфатени. Некои научници сметале дека материјата е бескрајно поделена и затоа за нив имало смисла да се зборува за растворање до секој степен.

Во меморандумот се нуди на Министерството за здравство на Руската Федерација да ги повлече соодветните препарати од употреба во државните клиники, Федералната антимонополска служба да спречи неверодостојна реклама за присуството на лековити својства кај нив, а аптеките да не ја изложуваат хомеопатијата заедно со традиционалните лекови и да не ги препорачуваат на купувачите.

Од Министерството за здравство ветиле дека ќе ги разгледаат аргументите изложени во писмото и да дадат одговор во суштина, откако меморандумот ќе влезе во министерството.

Во Русија се регистрирани 1,8 илјади хомеопатски препарати и 28 компании-производители, а во 2016 година во аптеките во земјата се продадени 21,8 милиони пакувања хомеопатски лекови вредни 7,32 милијарди рубљи.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail