atmo.jpg

Научниците открија дека милијарди вируси „патуваат“ околу атмосферата на Земјата, соопшти „Скај Њуз“. Вирусите се пренесуваат преку органски честички во воздухот и гасовите. Потоа паѓаат на земјата со дождовите. Ова откритие објаснува зошто генетски идентични вируси може да се најдат во различни делови на светот на големи растојанија.

Научниците од универзитетите во Канада, Шпанија и САД за прв пат успеаја да го пресметаат бројот на вируси кои одат во атмосферата. Бројот е огромен, научниците велат дека станува збор за милијарди вируси по квадратен метар.

Бактериите и вирусите не ги достигнуваат височините на стратосферата, но сепак се издигаат над површината во која се развиваат повеќето временски услови. Научниците тврдат дека тропосферата може да патува илјадници милји пред повторно да ја погоди Земјата.

Од секој квадратен метар, 800 милиони вируси се префрлаат во најмалиот дел од атмосферата, вели вирологот од Универзитетот во Британска Колумбија, Кертис Сател.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail