Научниците открија лек кој спречува стареење

star-520x311.jpg
Истражувачите изјавиле дека целта на студијата е обид да им се помогне на луѓето да избегнат страдање кога ќе сфатат дека стареат.

Со истражувањето е заклучено дека постојат „ембрионски гени“, клетки со ембрионски одлики создадени од репрограмирани зрели клетки што можат да елиминираат знаци на старост.

Во лабораториски услови, новиот вид на генетска терапија до сега е тестирана на глувци и клетки од човечка кожа, при што и во двата случаја имало знаци на подмладување.

После шестнеделен третман, животните изгледале помлади, `рбетот им бил поисправен, кардиоваскуларниот систем подобро им работел и побрзо им заздравувале повреди и живееле подолго.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail