srcani-udar.jpg

Научниците предупредуваат дека секојдневните домашни работи или нивното избегнување значително можат да го нарушат здравјето на целото семејство!

На пример, активностите како перење и готвење неизбежно го менуваат воздухот кој го вдишувате во домот – користењето на хемикалии при бришење на подовите или прозорците испушта и до 900 видови токсични материи во воздухот! Исто така, во вашиот семеен дом во аглите се кријат мувла, полен, како и јаглерод моноксид кои ги донесувате на облеката, валканите сунѓери, шпоретите на плин, па е подобро да се преориентирате на домашни производи.

Најсилната врска со лошиот квалитет на воздухот во домот научниците ја пронашле со срцевите заболувања, рак на белите дробови и развојот на астма.

Симптоми кои укажуваат на загадување на воздухот во вашиот дом:

Кашлање, солзење на очите, вртоглавица, замор и главоболка се некои од поблагите знаци дека во вашиот дом воздухот е загаден. Но, можат да се појават и посилни симптоми како иритација на очите, осип, болка во мускулите, проблеми со дишењето, температура и чувство на студ.

За среќа, со следните совети можете значително да го намалите внесот на штетни честици, материи и микроорганизми во вашиот дом и така да избегнете опасни болести!

Совети кои можат да ви помогнат и кои треба да почнете да ги применувате веднаш

1. Водете сметка секој ден да ја проветрувате секоја просторија во домот.

2. Користете еколошки производи за чистење – во нив има помалку токсини и загадувачи, па поради тоа и воздухот ќе биде посвеж и почист.

3. Наместо дезедоранс во лимено шише, користете рол-он во пластична кутија.

4. После користењето, како и во текот на ноќта, исклучете ги од струја сите уреди кои не мора постојано да бидат уклучени како полначите кога уредите се полни – ќе имате двојна добивка: и почист воздух и помала сметка за струја!

5. На теписоните се собираат габи, грини, прав, влакна од домашните миленичиња и уште многу штетни честички, па подобро е да се одлучите за дрвен под и домашни влечки.

6. Никогаш дома немојте да влегувате облечени, бидејќи чевлите на себе носат многу загадувачи, нечистотии и земја, која така ќе ја разнесете по целиот дом, а подоцна неминовно ќе дојдете во контакт со неа.

7. Потрудете се облеката да ја сушите надвор на свеж воздух, а доколку немате можност за тоа, што почесто отворајте ги прозорците.

8. Редовно менувајте ги завесите на кадата и обрнете внимание да не бидат од винил – овој материјал ја задржува водата, па на него мувлата се развива со брзина на светлината.

Црна статистика

Се проценува дека непроветрениот стан и загадениот воздух во домот е број еден причинител за развој на болести во Европа. Научниците откриле изненадувачка поврзаност помеѓу изложеноста на загадувачи во затворените простории и кардиоваскуларните болести, а мноу истражувања потврдиле дека загадувањето на воздухот индиректно предизвикува и до два милиони смртни случаи годишно!

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail