Научниците развиваат нова роботизирана рака

raka.jpg

epa03883201 An artificial hand of the company 'Touch Bionics' takes a raw egg out of a box at the Rehacare fair - the 'International Trade Fair and Congress for Those with Special Needs and Those Requiring Care', Duesseldorf, Germany, 25 September 2013. The trade fair for people with disabilites runs from 25 to 28 September 2013. EPA/ROLAND WEIHRAUCH

Италијанските истражувачи развиваат нова роботизирана рака која ќе им овозможи на корисниците попрецизно да фаќаат и држат предмети. Притоа, нијзиниот дизајн и материјалите од кои е изработена овозможуваат значително да се намали нејзината цена.

Како што објаснуваат истражувачите, новата роботска рака има поедноставен механички дизајн во споредба со другите такви производи, со сензори кои реагираат на електронски сигнал од мускулите, пренесоа светските новински агенции.

Новата рака има само еден мотор, кој ги контролира сите пет прсти, што ја прави многу полесна, поевтина и способна да се прилагоди на обликот на предметите.

Оваа роботизирана рака е развиена од Италијанскиот институт за технологија и центарот INAIL, кои планираат следната година да ја понудат на европскиот пазар по цена од околу 10 000 евра – што е за 30 проценти пониско од актуелните пазарни цени.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail