Научниците снимиле огромна експлозија во најстарата галаксија во вселената

Nauchnicite-snimile-ogromna-eksplozija-vo-najstarata-galaksija-vo-vselenata.png

Научниците снимиле огромна експлозија во најстарата галаксија во вселената

Научниците забележале феномен во надворешната вселенска галаксија кој наликува на моќна експлозија со високо-енергетско зрачење.

Доколку биде потврдено, тоа ќе биде најстариот познат излив на гама зраци што се случил околу 400 милиони години по Големата експлозија.

Астрофизичарот Линхуа Џианг од универзитетот во Пекинг и неговите колеги ја користеле опсерваторијата Кек на Хаваите за да ја испитаат најслабата и најстара позната галаксија во вселената, GN-z11. Во еден момент, забележале дека станува стотици пати посветло и посветло на неколку минути, пишува New Scientist.

Експертите веруваат дека тие биле сведоци на рафал на гама-зраци (GRB), или моќен излив на гама-зраци поврзан со големи експлозии слични на супернова во далечните галаксии. Еден таков блиц произведува во просек за неколку секунди исто толку зрачење како Сонцето за 10 милијарди години , што всушност би бил целиот животен век на Сонцето. Ова се најмоќните експлозии познати во универзумот што го знае човештвото.

Секако, кога ќе се погледне во GN-z11, ќе се види како изгледала таа галаксија пред 13,4 милијарди години, што значи дека таа е една од првите галаксии што се формирала по Големата експлозија. Поради проширувањето на универзумот, тој сега е оддалечен околу 32 милијарди светлосни години. Проширувањето на универзумот исто така го продолжува времетраењето на експлозијата што ја виделе Џианг и неговите колеги, а кое веројатно траело само дваесетина секунди.

Пред ова откритие, најоддалечениот познат блесок на гама зрачење се случил околу 100 милиони години подоцна, околу 500 милиони години по Големата експлозија, што укажува на тоа дека галаксиите во раниот универзум биле поактивни отколку што се сметало порано.

“Рафалите на гама зраците треба да бидат исклучително ретки. Веројатноста за откривање на таква појава во одредена галаксија е близу до нула. Ако требаше да набљудувате галаксија пред милион години, веројатно ќе пронајдевте само неколку рафали на гама-зраци. Затоа бевме толку изненадени”, рече Џианг. .

Она што сè уште не е сосема јасно, и што би било добро да се провери понатаму, е дали овој настан е навистина далечен рафал на гама-зраци или можеби бил лош сигнал од сателитот или некој предмет во нашиот соларен систем како на пример астероид.

Џианг се сомнева дека станува збор за грешка, но вели дека за жал не може да се потврди затоа што тоа било феномен што поминал. Тој додава дека нивото на осветленост и времетраењето на настанот укажуваат на експлозија на гама зрачење.

Студијата наречена Evidence for GN-z11 as a luminous galaxy at redshift 10.957 е објавена во списанието Nature Astronomy.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail