Подвидот на северниот бел носорог има шанса да биде спасен од целосно исчезнување.

Неколку месеци по смртта на Судан, последниот северен бел носорог на светот, научниците велат дека создале ембриони кои содржат ДНК од овој вид и се надеваат дека ќе го спасат подвидот од целосно изумирање.

Тимот се надева дека повторно ќе воспостави соодветна средина за одгледување.

Хибридните ембриони се создадени од замрзната сперма од последниот северен бел носорог и јајце клетка од женка, јужен бел носорог.

Времето тече, бидејќи преостануваат само уште две женки северни бели носорози кои се грижат за младенчињата.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail