Научно докажано: Социјалните мрежи предизвикуваат депресија и осаменост

socijalni-mrezi.jpg

Научниците од Велика Британија го испитуваа нивото на штета на социјалните мрежи меѓу младите на возраст меѓу 14 и 24 години, пишува „Блокнот“.

Резултатите се покажаа шокантни. Излезе дека тие имаат депресивно влијание врз 91 проценти од испитаниците. Експерти од Кралското општество за јавно здравје RSPH им нуделе на младите да го проценат различните социјални мрежи со дефиниции како “осаменост”, “депресија”, “тревога”, “создавање на надворешен имиџ”.

Се покажало дека сите се директно поврзани со нивото на тревога, депресија и несоница, што меѓу младите се зголемило за 70 проценти во последните 25 години.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail