Наутро оди на факултет, навечер се во камион: Студентка на факултет каква ретко се гледа

62296952-sleper-kamion-djevojka-studentica.jpg

Необична студентка по архитектура од Белград, освен на факултет, вози и камиони и багери.

Јована е 21-годишна девојка од Белград која успешно студира архитектура, дизајнира ентериери и вози камиони во семеен бизнис. Не од потреба, туку од љубов.

Како што вели Јована Митровиќ, нејзиниот татко е сопственик на фирма за градежништво. Таа се вработила како возач на камион и багер бидејќи тоа го гледала од мала и затоа што секогаш сакала да ја проба.

Таа веќе половина година е професионален возач на камион, со сите потребни дозволи.

– Пријателите често сакаат да ѝ се придружат во возењето со камиони. Возам тури низ Белград, возам до Ваљево, Пожаревац, Нови Сад… Некогаш одам сама, некогаш имам друштво.Имам мал круг на луѓе со кои се дружам, но сите ме поддржуваат и се горди што имат такви „луда“ другарка, ме молат да се шетаме со мене, да се прошетам, сите се кул со тоа“, вели Јована.

Сепак, тоа е само една од нејзините секојдневни обврски и преокупации. Таа е и успешен студент во трета година на Архитектонскиот факултет во Белград, а едно од нејзините хоби, кое полека прераснува во посериозна деловна приказна, е дизајнирање на ентериер на станови и куќи. Долги години се занимавала и со карате, за што сега има се помалку време.

Како резултат на тоа, понекогаш се случува помалку од два часа дневно да бидат достапни за спиење.

Има големи планови: по студиите и докторатот, а кога архитектурата ќе и стане примарна занимање, сепак би се обидела да ја спои оваа работа со семејната. „Кога ќе завршам факултет, желбата ми е да работам архитектура, сакам да ја проширам компанијата на татко ми, да бидам архитектонско биро или студио“, открива оваа талентирана девојка.

Не работи само во недела

Како што објаснува понатаму, работните денови и се полни со обврски. Факултет наутро, возење камион попладне, повремено кафе со пријателите навечер, а од 22 до 23 часот решавање на обврските за факултет или внатрешен дизајн и потоа легнување.

-„Само не работам во недела, тогаш се одморам“, вели оваа млада и амбициозна студентка со необичен избор на работа за време на студирањето.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail