Не фрлајте храна по Нова Година и Божиќ – вака јадењата ќе траат подолго

kolacinja-nova-g-750x563.jpg

Сите сакаме богата трпеза за Нова Година и Божиќ, празниците во најубавиот период од годината.Сепак, останува многу храна постојано, па ја фрламе.

Сепак, постојат совети и начини со кои колачињата ќе бидат свежи подолго време:

Крцкавите колачиња е поднесуваат влага, бидејќи таа ги омекнува, па затоа чувајте ги во херметички затворен сад. Но, не ги ставајте топли, туку откако целосно ќе се изладат.

Ако сакате да сочувате свежи штрудли или куглоф, чувајте ги во сад со половина исечено јаболко, или пола парче леб, за да се впие влагата и да се задржи свежината.

Колачите од тесто, доколку сте направиле повеќе, најдобро е да ги замрзнете.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail