НЕ ЈА ФРЛАЈТЕ КОРАТА ОД БАНАНА: Еве како може да ја искористите во домот

NE-JA-FRLAJTE-KORATA-OD-BANANA-Eve-kako-moze-da-ja-iskoristite-vo-domot.jpg

НЕ ЈА ФРЛАЈТЕ КОРАТА ОД БАНАНА: Еве како може да ја искористите во домот

Кората од банана завршуваво корпата за отпадоци, но има многу начини како може да ја искорите во домот.

Исполирајте ги чевлите

Заборавете ги класичните креми за чевли кои имаат силни мириси и можат да остават трага. Полирањето на чевлите со кора од банана е целосно природен начин за нега на кожните чевли. Внатрешната страна на кората треба да ја истриете на површината на чевлите или чизмите и ќе имате неверојатен сјај. Со крпа тргнете ги остатоците од кората.

Меки стопала

Кората од банана содржи аминокиселини и витамини А, Б, Ц и Е кои прават чуда кога станува збор за сува кожа. Многу ефикасно се борат и со проблеми со стапалата, особемно во летниот период. Неколку дена по ред, внатрешноста од кората истријте ја од стапалата и решете ги проблемите.

Намалете ги отоците под очите

Бројни производи кои ги користите за нега на кожата, особено се пределот околу очите се направени на база на кора од банана. Познато е дека бананите се одлични за нега на чувствителна и подуена кожа, а благодарение на хидратантните својства и даваат да кожата неопходна влага и мазност.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail