Недостатокот на сонот е поврзан со менталното здравје на студентите

sleeping_1561370267.jpg

Недостакот на сон го зголемува ризикот за ментални проблеми или ментално пореметување за 20%, покажуваат резултатите од истражувањата.

Доктор Мишел Грандер, автор на студијата и директор на Клиниката за медицина по спиење, за Ројтерс изјави дека оваа студија покажала дека ако како студент имате повеќе ноќи со недостаток на сон, најверојатно ќе се појават симптоми поврзани со менталното здравје.

Во анализата учествувале повеќе од 110 000 студенти.

Аналазите покажале дека недостатокот на сонот е поврзан со повеќе ментални проблеми од 19 до 29%. Осаменоста пораснала за 19%, депресијата за 21%, анксиозноста за 25%, и испреноста за 29%.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail