Некогаш пивара а денес дом од соништата – погледнете ја оваа куќа која нема да ве остави рамнодушни (ФОТО)

Nekogash-pivara-a-denes-dom-od-sonishtata-poglednete-ja-ovaa-kukja-koja-nema-da-ve-ostavi-ramnodushni-FOTO.jpg

Некогаш пивара а денес дом од соништата – погледнете ја оваа куќа која нема да ве остави рамнодушни (ФОТО)

Објект во Лондон, Англија, во кој некогаш се наоѓал погон за производство на пиво, стана „дом од соништата“. Пивницата е изградена на почетокот на 20. век.

Сега, тоа е куќа со пет спални соби, изградена од глаток бетон, црн челик и тула. Идејата е на компанијата „Крис Дајсон“. Зданието е претворено во простор што може да се користи како дом, но и како комерцијален простор на нивоа, со тераса на покривот.

На горниот кат има камена платформа и црни челични скали што водат до покривот. На овој кат се наоѓаат бањата и просторијата што се користат за перење облека. Тука е и кујната со добро осветлување, а има и трпезарија. Под бетонскиот под е поставено подно греење.

На првиот кат има три спални и една работна соба, како и две бањи – едната со када. На вториот кат е главната спална соба со тераса за појадување, релаксирање, читање и слично.

Кровната тераса е дизајнирана од Адолфо Харисон. Просторот е украсен со растенија, така да се чувствувате како да сте во прашума. И тука има бања, кујна и – скара за летна забава.

Куќата чини 7,25 милиони фунти.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail