Неколку трикови како подолго да ви трае парфемот

Nekolku-trikovi-kako-podolgo-da-vi-trae-parfemot.jpg

Неколку трикови како подолго да ви трае парфемот

Без разлика дали претпочитате цветни ноти или повеќе ги сакате посуптилните, секој има миризлив потпис кој едноставно го обожава. Додека повеќето од нас прскаат парфем на вратот и на внатрешноста на зглобовите и го тријат, постојат подобри начини да го задржите миризливиот облак околу вас подолго време.

Припадничките на понежниот пол почесто знаат да мирисаат одлично во текот на целиот ден. Мажите се помалку упатени, но подеднакво заинтересирани да научат како да направат мирисот да трае што е можно подолго. Списокот со парчиња не е долг, па затоа неколку трикови ве одделуваат од постојаниот мирис.

Проверете ја јачината на парфемот
Видот на миризлива течност влијае на јачината и долговечноста на мирисите на кожата. Луксузната тоалетна вода ќе трае околу четири часа, парфемната вода малку подолго – пет до шест часа на кожата, додека парфемот може да трае цел ден.

Користејќи трикови кои се добро познати во круговите на познавачите на парфеми, мирисите ќе траат подолго.

Парфем на местата каде што се мери пулсот
Повеќето луѓе само ги прскаат зглобовите, но ако ставите парфем на пулсните точки, вашиот мирис ќе трае уште подолго. Значи, прскајте го парфемот на тилот, зглобовите, внатрешниот дел на лактот и задниот дел на коленото. Ова функционира поради фактот што тие области на телото се природно потопли, што го активира мирисот и го ослободува во текот на денот.

Мирис на коса
Вашата коса може да го задржи мирисот на парфем исто како и вашата кожа. Избегнувајте прскање парфеми од секаков вид директно на вашата коса – освен ако не е специјално дизајниран за оваа употреба – бидејќи алкохолот што се користи во него може да биде штетен. Препорачливо е да го испрскате парфемот на четка, чешел или дланки, а потоа да го нанесете на косата.

Одговара на вашите производи
Многу луксузни парфеми имаат соодветни гелови за туширање, креми за тело и раце и разни други производи.

Ако обожавате мирис и сакате тој да трае цел ден, вложувањето во овие производи е одлична идеја. Ќе мирисате неверојатно од глава до пети, а околината ќе започне да ве препознава по миризливиот потпис.

Прво втријте вазелин
Можеби звучи чудно, но нанесете мала количина вазелин во областа каде што го нанесувате парфемот. Ова ќе ја направи кожата помека и ќе го задржи мирисот подолго.

Нанесете го парфемот во вистинско време
Парфемот трае подолго на малку мрсна кожа. Нанесете го по туширање и не заборавајте да ставите млеко за тело пред прскање за да помогнете мирисот да се „залепи“ на кожата.

Нанесете го парфемот директно на кожата и избегнувајте триење на зглобовите, бидејќи тоа може да предизвика пукање на молекулите на парфемот, правејќи го да „избледи“ многу побрзо отколку што треба.

Без разлика дали се држите до вообичаениот мирис или пробувате нешто ново, користењето на наведените трикови за парфеми луѓето ќе сакаат да знаат кој квалитетен парфем го користите кога прекрасен мирис се шири околу вас во текот на целиот ден.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail