„Нетфликс“ цел на хакерски напад

netfliks.jpg

Хакер, кој делува под името „Дарк оверлорд”, тврди дека ја украл цела наредна сезона од популарната ТВ серија „Портокаловото е ново црно” на телевизиската станица „Нетфликс” и бара откуп за да на ја објави на интернет.

Хакерот притоа ја објави првата епизода на интернет страница за нелегална размена на интернет содржини.

„Нетфликс” потврди дека нивната соработничка продукциска куќа „Лос Гатос” била цел на хакерски упад. Од „Лос Гатос” соопштија дека ФБИ веќе поведе истрага.

Висината на откупот засега не се открива.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail