Невролозите препорачуваат неколку песни за справување со анксиозноста

nb.jpg

Сите знаат дека стресот е нешто кое треба да се контролира, а доколку излезе од контрола многу потешко ќе ви биде да се справите со него подоцна. Иако не може да се избегне од причина што кај и да одиме се соочуваме со него, може да користите техники и совети за негово ублажување.

Звучните терапии се меѓу најпопуларните начини за релаксирање кои имаат голем придонес за човековото здравје.

Невролозите направиле студија во текот на која создале стресна атмосфера, а на испитаниците им била пуштана музика. Студијата покажала подобри резултати од секоја претходна, а дел од песните имале позначајни достигнувања во намалување на стресот од останатите.

Меѓу останатото студијата покажала и дека листата на песни ја смирува анксиозноста до 65%.

Целата листа на песни можете да ја видите во прилог:

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail