Никогаш повеќе нема да ги јадете – еве од што се прават гумените бонбони !

gumeni-bomboni-slika-300x169.jpg

Сите сакаме бонбони. Особено омилени ни се гумените бонбони.
Но, ретко кој се запрашал од што всушност се прават.

Тие настануваат од отпад, од кожа која во фабриките за месо останува по дерењето на кожата на животните, најчесто говедата и свињите.
Потоа со посебен процес се претвара во желатин, кој освен во гумените бонбони, се користи и за припрема на слатки, овошни јогурти, преливи за салати…

Желатинот се произведува со готвење на животинските тетиви, коски итн.

Нареден пат размислете дали ќе купите некои од нив !

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail