Нокиа 1100 може да се продаде за 50.000 евра на црн пазар!

nokia-1-1.jpg

Нокиа 1100 сега има голема вредност на црниот пазар, кој може да достигне вртоглаво висока цена. Ако го имате скриено некаде во фиока, може да си купите и стан од продажбата на овој телефон. Моделот 1100 кога излезе вредеше 75 евра и се произведуваше од 2002 до 2003 година.

Меѓутоа, поради голем недостаток во софтверот, кој хакерите го откриле, тој стана популарен и многу баран телефон од страна на сајбер криминалците најмногу во Русија, Мароко и Романија.

Моделите што биле произведени во Германија имаат софтверски недостаток, поради кој може да се врши злоупотреба и илегални трансакции со пари, следење на повици и прислушкување. Нокиа 1100 сега може да достигне цена и до 50.000 евра на црниот пазар.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail