Нов рекорд за Биткоинтот

download-1.jpg

Биткоинтот во последните неколку недели е во пораст, достигнувајќи во еден момент нов рекорд од 937,21 евро. Така од почетокот на годината вредноста на биткоинот двојно се зголеми во однос на еврото.

Дигиталната валута бележи и силен раст во однос на доларот, иако минатонеделната вредност од 977 долари се уште е под рекордните 1,132 долари од почетокот на декември во 2013 година.

Бидејќи на постоечките биткоини продолжуваат да се додаваат нови (приближно 12,5 на секои 10 минути), вкупната вредност го надминува нивото од 2013 година, кој е во износ од 16 милијарди долари.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail