Нов туристички тренд – луѓе плаќаат за да спијат во некогашен затвор

spienje-vo-zatvor.jpg

Најстариот дел од оваа градба датира од 1693 година по што била претворена во судница, полициска станица и во затвор, а денес луѓето плаќаат само за да ја поминат ноќта во зградата.

Најстариот дел од оваа градба датира од 1693 година по што била претворена во судница, полициска станица и во затвор, а денес луѓето плаќаат само за да ја поминат ноќта во зградата.

Бидејќи објектот веќе бил поделен, некој се сетил затворските ќелии да ги претвори во простории за спиење и од тоа направил хостел. Хостелот „Суд“ се наоѓа во Единбург, Шкотска, и е отворен во август 2019 година, а оттогаш е исполнет со луѓе што уживаат да преноќат во поранешен затвор.

Собите, како во секој хостел, а и затвор, имаат повеќе кревети во една просторија, а за сместување посетителите издвојуваат 10-ина евра, но оние што сакаат може да ја поминат ноќта и во самица, но за тоа се плаќа 50 евра.

Покрај тоа што хостелот е навистина необичен поради првичната намена на просторот, тој се наоѓа во срцето на градот поради што бргу станал омилена локација за резервации од туристите, пишува „Инсајдер“.

извор: Макфакс

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail