Нов вирус менува лозинки, брише податоци, снима разговори, а скоро е незабележителен

whatapp-voicemsg-test.jpg

Холандската компанија Trend Micro објавила податоци за новата опасност за корисниците на Андроид уредите – вирус кој се маскира во вистинска апликација како WhatsApp.

Овој вирус им овозможува на хакерите да преземат контрола над уредот. Она што овој вирус може да го направи е прилично вознемирувачко.

Управува со блутутот, снима, се поврзува со бежичниот интернет, брише смс пораки, брише историја на пребарување и разговори, контролира вибрации, рестартира лозинки, повикува броеви кои сака, го менува гласот и текстот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail