Нов вирус на Фејсбук: Ако ви стигне ваква порака не ја отварајте!

virus-7777.jpg

На социјалната мрежа Фејсбук се шири нов вирус кој ги вознемири корисниците. Во нивно име се објавуваат статуси во кои ги означуваат нивните пријатели, а со тоа продолжува да се шири вирусот.

Контроверзните објави изгледаат како видео на вашиот пријател, а кога ќе кликнете на него, ве носи на сајтот на хакерот и така станувате негова жртва.
Вирусите на Фејсбук, главно, имаат за цел да украдат податоци за пристап (лозинки, e-mail, телефонски број) на корисникот.

Ако некој ве означи на Фејсбук на објава која ви е сомнителна, не ја отварајте, а контроверзниот пост пријавете го на Фејсбук.

Погледнете ја фотографијата од вирусот кој се шири на Фејсбук.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail