Нова примена на матичните клетки

timthumb-7-1-680x365_c.jpg

Матичните клетки инјектирани 30 минути по мозочниот удар можат да забрзаат заздравување на функцијата на мозокот, покажуваат тестирањата извршени врз животни.

Боливиски научници од болницата во Ла Паз во стручното списание „Stem Cell Research and Therapy“ објавија дека кај вака третираните животни нормална функција на мозокот може да биде воспоставена во рок од две недели по мозочниот удар.

Некои претходни студии веќе укажаа на можноста на примена на матичните клетки во забрзување на заздравувањето на ткивото оштетено во мозочниот удар.

Во новото истражување користени се матични клетки со потекло од масното ткиво и коскената срж кои потоа се инјектирани во крвните садови на животните кај кои е индуциран мозочен удар.

Првите знаци на заздравување за воочени веќе по 24 часа.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail