Нови цени на горивата од вечерва на полноќ

fuel-e1514201708152.jpg

Регулаторната комисија за енергетика денеска ги објави новите цени на дериватите. Според новиот ценовник, што ќе стапи во сила од ноќеска, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 3,50 ден и изнесува 73,00 ден/лит.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 3,00 ден и изнесува 71,50 ден/лит. ЕУРОДИЗЕЛ и Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за 1,50 ден и со тоа малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 67,50 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,995 денари за килограм и тој сега ќе се продава по цена од 37,414 денари за килограм

Намалувањето на цените на нафтените деривати се должи на пониската цена на суровата нафта на светските пазари во изминатот 14-дневен приод и повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail