Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

ovci.jpg

Во соседна Србија се нуди почетна плата од 60.000 динари, сместување, храна за работа на фарма.

Но, никој не сака да живее и работи на планина иако куќата која се нуди за сместување е доволно голема за брачен пар.

Оваа плата е за третина поголема од просечната во Медвеѓа.

Ваков оглас има во кој се бара овчар, а некои од фармерите како поволност на луѓето кои ќе ги вработат им нудат престој на бања или одмор на море.

Зоран Шуковиќ кој бара работник вели дека иако невработеноста е голема, сепак никој не сака да работи.

Смета дека работата на овчарите не е тешка, туку е одговорна.

Работата на овчарите не е сезонска, туку трае 365 дена.

Да се најде овчар во Србија денес е реткост, вели тој.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail