Objavena-doktorskata-teza-na-Stiven-Hoking.png

Објавена докторската теза на Стивен Хокинг

Универзитетот во Кембриџ ја стави на располагање докторската теза на Стивен Хокинг.

Во докторската теза направена во 1966 година на тема: „Својствата на универзумот кој се шири“, се зборува за потеклото на универзумот и неговото ширење. Се состои од четири поглавја и документот е составен во 134 страници.

Професорот Хокинг рече дека се надева дека достапноста на неговата теза ќе ги охрабри сите луѓе ширум светот да гледаат нагоре, во ѕвездите, а не надоле, во нозете.

Можете да ја видите неговата теза на:

PR-PhD.pdf – PDF верзија (слаб квалитет)

PR-PhD.library – Cambridge Digital Library (висок квалитет)

 

Извор: Studomat

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail