Објавена тајна снимка од тестирање на американско нуклеарно оружје (ВИДЕО)

Американските власти ја тргнаа ознаката за тајност од 750 филма за тестирање на нуклеарно оружје меѓу 1945 и 1962 година, пренесува Бизнис инсајдер.

Иницијатори на проектот се соработници на Ливерморската национална лабораторија „Ернест Лоренс“ на Министерството за енергетика на САД, на чело со физичарот Грег Спрингс. Тие објавија неколку филмови од нуклеарните тестирања кои ги спровеле Американците.

Бизнис инсајдер пишува дека за 55 години Соединетите Држави спровеле 210 нуклеарни тестирања, кои биле снимени на десетици илјади филма. Повеќето од нив се чуваат во тајни магацини.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail